Rozhodli jste se vydat se na cestu za svým vysněným domovem? Ať se bude jednat o výstavbu nového domu nebo o „zkulturnění“ staršího domečku je třeba se připravit na to, že investice do nemovitosti, ve které budete žít několik desetiletí není z hlediska financí, ale ani z hlediska času, nulová.
První radou, kterou vám zde můžeme dát je: „věnujte přípravám čas„. Celková doba předcházející výstavbě až po kolaudaci nového rodinného domu je obvykle i dva a půl roku. Důvod? Než se tzv. poprvé kopne do země, čeká na klienta toužícího po bydlení dle svých představ:
- výběr pozemku,
- návrh architektonického řešení
- a projekční a inženýrská činnost související s vyřízením potřebných náležitostí dle platné legislativy.
Rozhodnete-li se spolupracovat s naší projekční a inženýrskou kanceláří Chci-dum.cz, ušetříte si spoustu času především tím, že jsme schopni vás provést celým procesem prakticky od začátku až do konce.
Harmonogram
harmonogram ke stažení zde
Příklad:
Spolupráce při výstavbě nového rodinného domu
Při prvním kontaktu zjistíme, zda si společně – lidsky – sedíme, pokud ano, můžeme společně navštívit lokalitu, která vás zajímá. Pokud si lokalitou ještě nejste jisti, rádi Vám poskytneme doporučení na zajímavé pozemky splňující vaše požadavky nebo dobrý tip, kde se nachází atraktivní lokality pro výstavbu. Následně v návaznosti na vaše představy vypracujeme zadání, na které navážeme cenovou nabídku. Objednáním studie, následným podpisem smlouvy a úhradou zálohové faktury pro vás a vaši rodinu začíná pracovat náš architekt (nebo architektka), který s vámi v průběhu několika schůzek pozná váš životní styl, projde s vámi požadavky na prostor i na design a ujasní si, co je pro vás v oblasti bydlení důležité. Jako první výstup můžete očekávat architektonický koncept, což je hrubý návrh možného řešení. Ten je dále upravován k vaší spokojenosti. Poté následuje studie – tedy kompletní vizuální a prostorové řešení vašeho budoucího domova.
Proč trvá práce s architektem několik měsíců?
Architektonická studie není jen pěkným obrázkem budovy. Jedná se o know-how, pečlivou práci a především vyřešení efektivního využití prostoru. Více informací naleznete zde.
Projekce
Po studii následuje projekční a inženýrská část. Na základě nové objednávky a smlouvy pro vás v této části pracuje projektant, který má na starost
- technické řešení budovy,
- koordinaci subdodavatelů (statik, vzduchotechnik),
- komunikaci s příslušnými úřady.
Práci projektanta je možné rozdělit do tří fází. Časová náročnost každé se pohybuje průměrně nad 100 hodin, což je bohužel nejvíce ovlivněno náročností a složitostí české byrokracie. Výsledkem prvních dvou fází je „posvěcení“ vaší cesty za novým domovem dle platné legislativy příslušným úřadem. Jedná se o:
- územní souhlas / ohlášení,
- stavební povolení / ohlášení stavby.
Další fází je tzv. prováděcí projektová dokumentace, která již neřeší úřady ani dotčené orgány, ale řeší detailní návod pro stavební firmu, která bude realizovat výstavbu nemovitosti. Tato úroveň projektové dokumentace není povinná, my ji však klientům doporučujeme, protože je chrání a přispívá hladkému průběhu stavby. Přesný harmonogram projekční části vám s ohledem na náročnost vysvětlíme v samostatném článku – již brzy.
Stavba
Následuje nejen samotná stavba, ale také příjemnější plánování zařízení. Aby stavba nebyla vaší noční můrou a protože jsme říkali, že naše klienty provázíme od začátku až po kolaudaci, nabízíme i autorský dozor na stavně, v rámci kterého komunikujeme s vámi zvolenou (nebo námi doporučenou) stavební firmou, hlídáme dodržování prováděcí projektové dokumentace a dle potřeby se stavaři řešíme náročnější technické prvky.
Ceny
Ceny i časová náročnost jsou individuální. Mohli bychom vám předložit řadu cen, ale raději se s vámi setkáme osobně a vytvoříme vám cenovou nabídku až podle toho, co skutečně potřebujete a chcete. Kontaktujte nás.